• Hızlı İletişim
  Hızlı İletişim
  Sırakapılar Mah. 495
  Sok. No:27 DENİZLİ
  Tel: 0258 263 51 51 (pbx)
  Faks: 0258 264 01 52
  E-Posta: bilgi@egehastanesi.com

7/24 Bize Ulaşın 0258-263-5151

BESLENME VE DİYETETİK

 gulnur.purdik@egehastanesi.com

Diyetisyenimiz beslenme konusundaki en son yenilikleri takip ederek, bu doğrultuda hastalarımızı en doğru şekilde bilinçlendirmektedir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi koruyucu ve tedavi edici sağlık eğitimi olarak görüp konu ile ilgili tüm eğitimler de hastanelerimiz bünyesinde verilmektedir.

 YATAN HASTA HİZMETLERİ:

Hastanemizde hasta servise kabul edildikten sonra hekim, diyetisyen, hemşire multi-disiplener olarak çalışır, hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak uygulanır. Eğer gerekli ise hasta taburcu edilirken gerekli diyet eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilir.

 POLİKİLİNİK HİZMETLERİ

 • Obezite
   
 • Gebelik ve emziklikte beslenme
   
 • Diabetus Mellitus
   
 • Hipertansiyon
   
 • Kardiyovasküler hastalıklar
   
 • Karaciğer ve böbrek hastalıklarında
   
 • Kanserde beslenme

gibi tüm hastalıklarda beslenme ilkeleri ve sağlıklı beslenme programları, vücut bileşim analizlerini gösteren cihaz kullanılarak yapılmaktadır.

Hastalarımızda;

Toplam Vücut Ağırlığı, Vücut Yağ Oranı, Vücut Yağsız Kütlesi, Vücut Sıvı Oranı, Bel ve Kalça Oranı, Mineral Bilgileri, İdeal Kilo, Body Mass İndeks, Bazal Metobolizma Hızı Bilgileri, Soft Lean Mass, Obazite Seviyesi, İskeletsel Kaslar, Toplam Sıvı Miktarı,Kişi İçin İdeal Değer İle Kıyaslama, Vücut Tipi, Beden Yoğunluğu, Kemik Mineral Ağırlıkları, Bölgesel Kas Ağırlığı ve Empedans bakılmaktadır.

 

YETERLİ, DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME

Hastalıkta ve sağlıkta diyetisyen, hekim ve hasta iş birliği ile tüm bilgiler pratik olarak yaşamımızın her anında hemen hemen her durumda sağlıklı dengeli beslenme ilkeleri ile yaşam tarzı şeklinde şekillendirilmektedir. Sağlıklı seçimlerden oluşan uygun yaşam şekli, yiyecek ve aktivite düzeyindeki küçük değişiklikler, tat yelpazesindeki oyunlar, öğünün önemi, miktar ayarı verilen eğitimle sağlanmaktadır.

Diyet aç kalarak yapılmaz, çok kısa zamanda çok kilo vermek sağlık açısından tehlikelidir. Önemli olan düzenli ve yeterli beslenerek zayıflamaktır. Lütfen kısa süreli sonuçlar almak için sağlığınızla oynamayın. Sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuza inmek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız.

Şişmanlığın saptanmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Beden kitle indeksi kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Vücut ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilmektedir. (Ağırlık (kg) / Boy (m²))

BEDEN KİTLE İNDEKSİ DEĞERLERİ

 • 18.9 kg/m2'nin altında olanlar - ZAYIF
   
 • 19-24.9 kg/m2'nin arasında olanlar - NORMAL
   
 • 25-29.9 kg/m2'nin arasında olanlar - TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)
   
 • 30-34.9 kg/m2'nin arasında olanlar - ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)
   
 • 35-üzeri olanlar - AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)

Beden kitle indeksi normal olan bir insanın, her zaman sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Diyet uygulanacak hastaların, yapılacak diğer ölçüm ve tetkikleri alacağı tedavi programı açısından önemli bir yer tutmaktadır.go to top

Randevu Almak İçin Formu Doldurunuz

TC Kimlik No* :

Hasta Adı Soyadı* :

E-Posta :

Cep Telefonu* :

Randevu Almak İstediğiniz Bölüm :

Seçiniz

Randevu Almak İstediğiniz Doktor :