• Hızlı İletişim
  Hızlı İletişim
  Sırakapılar Mah. 495
  Sok. No:27 DENİZLİ
  Tel: 0258 263 51 51 (pbx)
  Faks: 0258 264 01 52
  E-Posta: bilgi@egehastanesi.com

7/24 Bize Ulaşın 0258-263-5151

GÖĞÜS HASTALIKLARI

GÖĞÜS HASTALIKLARI

Göğüs hastalıklarının konusu içine, akciğerle ilgili olan tüm hastalıklar girer. Bunlar akciğer kanserleri, akciğer tüberkülozu (veremi), astım ve alerjik hastalıklar, bronşitin akut ve kronikleşmiş şekilleri, ilerlemiş gribal enfeksiyonlar bunlardan bazılarıdır.

Halk arasında göğüs hastalıkları denildiğinde sıkılıkla meme hastalıkları zannedilmekte ve başvurulmaktadır. Fakat meme hastalıkları Genel Cerrahi Uzmanı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı konusuna girdiğindenHastanemizde randevu ile ilgili karışıklığa sebep vermemek için bu hususa dikkat edilmelidir.

Bronşit, Trakeit:  Akciğerde havayolu siteminin mikrobik iltihabıdır. 

Pnömoni: Halk arasında zaaturre de denir. Akciğerin parenkim denilen etli kısmının mikrobik iltihabıdır.  Bu mikroplar virus veya bakteri olabilir.  Tedavi edilmezse ölüme bile yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır.  

Akciğerin Parazitlerle Oluşan Hastalıklar:   Başta Kist Hidatik olmak üzere  (  hayvan kisti  ) akciğerde bir çok parazit enfeksiyon ve harabiyete yol açabilir.

Bronşiektazi:  Zaatürrenin çocukluk yaşlarında olduğu ve iyi tedavi edilemediği durumlarda gelişen hava yollarının kalıcı olarak genişlemesi durumudur.  Balgam birikimi ve akciğerde enfeksiyona yol açan tedavi edilmezse ilerleyici bir hastalıktır.  Çağımızda tedavisi mümkündür.

Akciğer Allerjik Hastalıkları:   Halk arasında astım diye bilinen sadece öksürükle kendini göstermekten tutun da ağır nefes darlığı atakları yapabilen bir hastalıktır.  Akciğerlerin herhangi bir dış allerjene verdikleri yanıt sonunda oluşur.   Bugünün tıp imkânları ile devamlı ilaç kullanımı ile normal insan gibi hayatını yaşayabilen insanlar bir 25 yıl önce bu hastalıktan ölebiliyorlardı.  ,,   Meslek  te  karşılaşılan  allerjenler de  çok sık  astım  oluşturduğunda  meslek  hastalıklarının  önemli  bir  bölümünü  oluşturur.    Tanı için allerji testleri kullanılır ve kişinin hangi maddeye allerjisi olduğu belirlenir ve buna göre o maddeden korunma sağlanır. 

KOAH: Halk arasında müzmin bronşit olarak bilinen sigaranın çoğunlukla etken olduğu nefes darlığı, öksürük, balgam şikayetleri ile kendini gösteren bir hastalıktır.   Hastalarda özellikle üşütme sonrası ataklara yol açar.  Her atak sonrası akciğerde biraz daha harabiyet oluşur.  Tedavi edilmez ise ilerleyerek ölüme yol açan bir hastalıktır. Çağımızda tedavisi ve kontrolü mümkündür.  Hâlâ dünyada kanserden ve kalp krizinden sonra ölüm nedenlerinde üçüncü sıradadır. BU hastalığın tanı ve takibinde Solunum fonksiyon testi yapılarak akciğerin kapasitesi bilgisayar tarafından ölçülür 

Akciğer Kanseri:   Büyük çoğunluğu sigara içimi sonucu oluşan akciğerlerin kötü huylu tümörleridir.  Dünya da ölüm sebeplerinin başlarında yer alan akciğer kanseri kendini öksürük, akciğerde kanama, kilo kaybı, gibi yakınmalarla belli eder.    Erken tanı konulduğu zaman yüz güldüren ve tedavisi olan bir hastalıktır.  Gecikmiş vakalar için belirli bir tedavisi yoktur.   Tanı için bronkoskop denilen ortası delik olan ve akciğerleri görmeyi sağlayan ince bir boru kullanılır.  Bu alet ile akciğerin içine girilip,   görerek inceleme ve parça almak mümkündür.  Hasta bayıltılmadan yerel anestezi ile uygulanan bu yöntem birçok kanserin erken tanısında ve diğer akciğer hastalıklarının tanısında kullanılan değerli bir yöntemdir.

Romatizmal Akciğer Hastalıkları:   Romatizmal hastalıkları da akciğeri etkileyerek akciğerde hastalık yaratabilirler.   

Uyku Hastalıkları: Son yılarda gelişen tanı olanakları ile insan uykusunun ne kadar önemli bir hayat unsuru olduğu daha iyi açığa çıktı.    Uyku bozuklukları; horlamadan, uykusuzluğa; uykuda nefes durmasından, karabasan denilen  ( rem uyku bozukluğuna ),   uykuda bacak hareketleri ve huzursuz bacak sendromuna kadar çok çeşitle ve insan hayatını dolaylı yoldan etkileyen bir hastalık gurubudur.   Uyku hastalıklarının tanısı polisomnografi denilen hastayı hastanede yatırarak ve birçok cihaza bağlayarak bilgisayarda yapılan uykunun kayıdı ile konur.  Ertesi gün hasta gider ve kayıtlar doktor tarafından okunarak tanı konulur, yine tedavi ve etkinliği aynı yöntemle ölçülebilir.go to top

Randevu Almak İçin Formu Doldurunuz

TC Kimlik No* :

Hasta Adı Soyadı* :

E-Posta :

Cep Telefonu* :

Randevu Almak İstediğiniz Bölüm :

Seçiniz

Randevu Almak İstediğiniz Doktor :